Trendy w logistyce i supply chain 2020

Jak importować towary z Chin do 100 kilogramów
Jak importować towary z Chin do 100 kilogramów?
18 listopada 2019
Czym jest zlecenie transportowe
Czym jest zlecenie transportowe?
8 grudnia 2019
Trendy w logistyce i supply chain 2020

Trendy w logistyce i supply chain 2020

W zeszłym roku logistyka w Polsce została zdominowana przez rynek e-commerce. Jakie trendy w logistyce oraz w supply chain prognozowane są na 2020 rok?

Transport, spedycja oraz logistyka nieustannie się zmieniają. Nowe wyzwania tworzone przez rynek oraz innowacyjne technologie powodują, że firmy działające w tych branżach muszą być przygotowane na kolejne zmiany, aby nadążać za klientami, kontrahentami, a także konkurentami.

Dzisiejszy transport znacznie różni się od tego prowadzonego przed laty. To nie tylko kwestia dostępności nowoczesnych technologii, w które wyposażani są kierowcy, samochody oraz przedsiębiorcy. Zmieniają się również zachowania konsumentów, co przekłada się na ewolucję w łańcuchach dostaw – supply chain.

Jakie trendy transportowe oraz supply chain będą najbardziej popularne 2020 roku? Na co muszą przygotować się firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne, aby odpowiadać potrzebom rynku? Zapraszamy do sprawdzenia!

Na 2020 rok przede wszystkim prognozuje się rozwój poniższych trendów:

  • sztuczna inteligencja w transporcie
  • większy udział pojazdów elektrycznych
  • ruch autonomiczny wspomagający kierowców
  • zarządzanie flotą na bazie sieci 5G
  • zwiększony ruch ze strony e-commerce

Sztuczna inteligencja w transporcie

Już dzisiaj sztuczna inteligencja posiada duże znacznie w branży transportowej, spedycyjnej oraz logistycznej. Eksperci szacują, że w 2020 roku nastąpi dalszy rozwój tego obszaru.

Zaawansowane technologie tworzące sztuczną inteligencję, na której bazują także programy wykorzystywane w branży, będą mogły pozwolić na bardziej efektywną, wydajną, a także bezpieczniejszą pracę.

Sztuczna inteligencja może wspomagać firmy w przewidywaniu przyszłych zachowań klientów, a także może wspierać je w podejmowaniu korzystnych decyzji biznesowych, dzięki czemu może stać się ważnym elementem budowy przewagi konkurencyjnej.

Coraz częściej mówi się również o thinking supply chain, czyli o inteligentnych platformach wspomagających projektowanie łańcuchów dostaw, za pomocą których możliwe jest zwiększenie produktywności firm.

Zastosowanie inteligentnych narzędzi pozwala na zautomatyzowanie wielu czynności w kontaktach pomiędzy producentem a przewoźnikami, co przekłada się także na stałe utrzymywanie odpowiednich stanów magazynowych oraz transport towarów do partnerów i klientów.

Większy udział pojazdów elektrycznych

Rynek motoryzacyjny coraz częściej stawia na nowoczesne pojazdy elektryczne. Aktualnie tego typu samochody można znaleźć w ofertach większości marek.

Powstają również użytkowe pojazdy elektryczne. Aktualnie wykorzystuje je nie tylko popularna amerykańska firma Tesla, ale również w Europie można korzystać z elektrycznych samochodów dostawczych, na przykład z samochodu Volkswagen e-Crafter, który rekomendowany jest jako pojazd przeznaczony do ruchu miejskiego.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że pojazdy elektryczne są w fazie rozwoju, dlatego też prognozuje się, że w niedługim czasie na rynek zaczną wchodzić jeszcze lepsze modele, które będą mogły zaoferować dłuższe dystanse oraz krótsze czasy ładowania.

Ruch autonomiczny wspomagający kierowców

Wraz ze wzrostem sprzedaży samochodów elektrycznych coraz intensywniej pracuje także sektor specjalizujący się w tworzeniu rozwiązań wspierających autonomiczny ruch samochodów.

Już teraz w wielu pojazdach stosowane są specjalistyczne systemy wspierające kierowcę podczas prowadzenia pojazdu. Wśród nich znajdują się między innymi technologie pomagające utrzymać pas ruchu, rozpoznawające znaki drogowe, ułatwiające parkowanie, zapobiegające wypadkom.

Ruch autonomiczny jest jednak jeszcze jednym krokiem naprzód. Samochody autonomiczne mają poruszać się samodzielnie, bez konieczności ich prowadzenia.

Wprowadzenie do powszechnego użytku takich właśnie samochodów nie jest jeszcze planowane, ponieważ stale trwają prace związane z doskonaleniem systemów ruchu autonomicznego. Jednak już teraz eksperci wskazują, że zastosowanie takich właśnie pojazdów mogłoby spowodować rewolucję w branży transportowej.

Zarządzanie flotą na bazie sieci 5G

Sieć 5G wkracza także do Polski. Tego typu sieć oferuje jeszcze większe możliwości także dla branży transportowej, która już teraz wykorzystuje internet w przesyle danych pomiędzy przedsiębiorstwem a kierowcą.

5G zapewnia znacznie szybszy przesył dużych ilości danych z wykorzystaniem sieci mobilnych, co również może skłonić wiele firm do inwestowania w odpowiednie oprogramowanie oraz wyposażenie wspierające zarządzanie flotą.

Zwiększony ruch ze strony e-commerce

Również wśród trendów na 2020 rok należy wskazać na kontynuację dotychczasowej tendencji związanej ze zwiększonym ruchem ze strony e-commerce, czyli handlu internetowego.

Sklepy internetowe realizują obecnie coraz więcej zamówień, na co również wpłynęło zamknięcie sklepów w niedziele. Klienci często realizują swoje zakupy online, co również wymusza zwiększony transport.

Wraz z większym pojawiają się także nowe rozwiązania, w tym między innymi dotyczące automatyzacji dystrybucji dla jeszcze sprawniejszej realizacji pojedynczych zamówień.