Transport kontenerowy z Azji - Kubiki czyli metry sześcienne
Transport kontenerowy z Azji. Kubiki, czyli metry sześcienne
8 lutego 2020
Sztorm i utopiony kontener – co zrobić
Sztorm i utopiony kontener – co zrobić?
28 lutego 2020
Transport nietypowy – maszyny na niskopodwoziówce

Transport nietypowy – maszyny na niskopodwoziówce

Maszyny wymagają specjalnych środków transportu, aby dowieźć je do celu. Firmy transportowe wykorzystują wtedy specjalne naczepy niskopodwoziowe, które nazywane są także potocznie niskopodwoziówkami.

Koparki, ładowarki oraz innego rodzaju maszyny budowlane, ale także ciągniki i inne maszyny rolnicze, wózki widłowe, maszyny górnicze i pozostałe typy gabarytowych urządzeń – gdy konieczny jest ich transport, należy zastosować odpowiednie środki.

Gdy realizowany jest taki transport nietypowy, należy zwrócić się do firmy, która dysponuje właściwym zapleczem oraz posiada w tej dziedzinie odpowiednie doświadczenie. Na czym dokładnie polega transport maszyn? Zapraszamy do lektury artykułu, który poświęcony jest temu tematowi całkowicie!

Wymagający transport maszyn

Maszyny budowlane oraz maszyny rolnicze i inne warianty maszyn są przedmiotami o sporych gabarytach. Nie dość, że są duże, to jeszcze mogą ważyć nawet po kilkadziesiąt ton. W związku z tym standardowe środki transportu nie wchodzą tutaj w grę.

Transport maszyn odbywa się zatem z wykorzystaniem odpowiednich środków transportu, które mogą zapewnić bezpieczny, szybki, sprawny dowóz konkretnego typu ładunku do celu – zarówno krajowo, jak również międzynarodowo.

Najczęściej transport tego typu odbywa się z wykorzystaniem samochodów ciężarowych – zespołów składających się z ciągnika siodłowego oraz odpowiedniej naczepy. Za pomocą takiego zestawu można dowieźć do celu większość maszyn.

Takim środkiem transportu można przewozić:

 • maszyny budowlane
 • maszyny rolnicze
 • maszyny górnicze
 • elementy maszyn
 • inne rodzaje gabarytowych maszyn

Istotnym elementem jest wówczas specjalna naczepa niskopodwoziowa, która ze względu na swoją konstrukcję umożliwia załadunek, przewóz oraz rozładunek wymagających ładunków, w tym także prezentowanych tu maszyn.

Co warto wiedzieć na temat naczep niskopodwoziowych?

Czym jest naczepa niskopodwoziowa?

Naczepy niskopodwoziowe, inaczej niskopodwoziówki są specjalnym typem naczep skonstruowanych z myślą o przewożeniu większych gabarytów.

Cechą charakterystyczną takich maszyn jest ich obniżone podwozie, co powoduje, że maszyna może być przewożona w optymalnych dla niej warunkach. Niskie podwozie powoduje także, że maszynę można transportować z wykorzystaniem większej liczby tras – ładunek nie wystaje wtedy zanadto poza wysokość ciągnika siodłowego.

Zastosowanie najazdu dla maszyn, który po załadunku podnoszony jest w górę, pozwala na łatwe załadowanie towaru na naczepę, a następnie jego rozładunek w miejscu docelowym bez konieczności korzystania z dodatkowych dźwigów.

Zalety naczep niskopodwoziowych:

 • niska masa własna
 • wytrzymała konstrukcja
 • możliwość dopasowania do potrzeb danego ładunku
 • najazd dla maszyn
 • świetna trakcja

Zatem dzięki zastosowaniu naczep niskopodwoziowych transport maszyn jest znacznie łatwiejszy niż innymi środkami transportu.

Rodzaje naczep niskopodwoziowych

Firmy transportowe wykorzystują różnego rodzaju naczepy niskopodwoziowe. Inne konstrukcje naczep umożliwiają dopasowanie ich do konkretnych typów ładunków, w tym także do maszyn.

Wśród najważniejszych typów naczep niskopodwoziowych znajdują się:

 • naczepy nierozsuwane
 • naczepy rozsuwane
 • przyczepy z obrotnicami

W większości przypadków wystarcza zastosowanie naczep nierozsuwanych. Są to naczepy posiadające wymiary dostosowane do przewozu wielu typów maszyn o dość standardowych wymiarach.

Stosowane są także naczepy rozsuwane, które pod kątem swojej konstrukcji pozwalają na wydłużenie przestrzeni załadunkowej. Naczepy te używane są do przewozu określonych typów maszyn o większych gabarytach.

Stosowane są również przyczepy z obrotnicami, które wyposażone są w obrotnice wspomagające prace załadunkowe i rozładunkowe.

Dobór odpowiedniego typu naczepy lub przyczepy zależny jest od ładunku przeznaczonego do przewiezienia.

Transport maszyn – transport ponadnormatywny pod specjalnym nadzorem

W przypadku określonych typów maszyn o dużych gabarytach zastosowanie posiadają przepisy transportu ponadnormatywnego – ponadgabarytowego. Transport ten musi być optymalnie zaplanowany i musi odbywać się pod specjalnym nadzorem.

W takim przypadku zastosowanie właściwej naczepy to jeszcze nie wszystko. Transport musi być właściwie opracowany, aby odbył się bez ryzyka dla ładunku, a także uczestników samego procesu i osób postronnych oraz mienia.

Transport ponadgabarytowy może wymagać:

 • właściwego zaplanowania trasy
 • wykonania wstępnych objazdów trasy
 • zaangażowania dodatkowych służb – policji, służb drogowych
 • demontażu określonych elementów infrastruktury miejskiej
 • czasowego zatrzymania ruchu i kierowania ruchem

Transportem maszyn tego typu zajmują się specjalistyczne firmy, które posiadają właściwą wiedzę, doświadczenie oraz niezbędne zaplecze przeznczone do przewożenia ładunków gabarytowych. Ich pracownicy mogą zadbać o to, aby przejazd odbywał się bez ryzyka.

Zatem transport maszyn jest dzisiaj znacznie łatwiejszy dzięki odpowiednim naczepom niskopodwoziowym. Specjalna organizacja przewozu pozwala na dostarczenie ładunku do celu szybko i sprawnie.