Transport kolejowy vs drogowy co i kiedy jest bardziej opłacalne
Gdy konieczne jest przewiezienie towarów pomiędzy dwoma punktami, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej metody transportowej. Aktualnie największym powodzeniem cieszy się transport drogowy, lecz należy wspomnieć również o transporcie kolejowym, który także wybierany jest przy realizacji określonych zleceń.
Zarówno transport drogowy – samochodowy, jak również transport kolejowy posiadają określone zalety oraz wady. Przedsiębiorca planujący przetransportować odpowiednie towary do celu musi zatem wziąć je pod uwagę, jeśli chce, aby zostały one dostarczone szybko i tanio.
Jaka metoda transportowa jest najlepsza? Kiedy warto zdecydować się na transport kolejowy, a kiedy na drogowy?
Transport drogowy – zalety i wady
Transport samochodowy odbywający się drogami jest najbardziej popularną metodą przewozów. Szacuje się, że w ten sposób odbywa się aż 3/4 zleceń transportowych, czyli to zdecydowana większość na tle innych metod.
Dzięki odpowiedniej flocie samochodowej przewozić można zarówno mniejsze, jak i większe ładunki, w tym także ładunki ponadgabarytowe.
Transport drogowy pozwala na przewiezienie ładunków w przystępnych cenach, niemniej jednak wtedy, gdy realizowane są regularne i częste trasy, w określonych przypadkach bardziej korzystnym rozwiązaniem może być transport kolejowy, o którym piszemy poniżej.
Dużą zaletą transportu samochodowego jest przy tym możliwość realizowania przewozów w formule door-to-door, co oznacza, że przedsiębiorca może zlecić dostawę bezpośrednio od siebie lub z innego miejsca aż do adresata. To ogranicza także prace przeładunkowe oraz skraca ogólny czas trwania transportu.
Jeśli z kolei chodzi o minusy, głównym z nich jest duże obciążenie środowiska naturalnego przez pojazdy. Także w tym przypadku pojawia się wyższe ryzyko związane z uszkodzeniem ładunków na skutek wypadków drogowych.
Zalety transportu drogowego:
Wady transportu drogowego:
Transport kolejowy – zalety i wady
Druga opcja, czyli transport kolejowy, także posiada określone plusy i minusy. W przeszłości transport kolejowy był bardzo popularny. Dzisiaj posiada on zaledwie 14-procentowy udział w rynku, niemniej jednak obecnie zainteresowanie taką metodą rośnie.
Transport kolejowy najczęściej wybierany jest w przypadku większych towarów, które są najbardziej opłacalne do przewozu tym środkiem transportu. Najczęściej przewozi się wtedy różnego rodzaju materiały sypkie, w tym kruszywa, węgiel, rudy metali, a także paliwa – ropę naftową, węgiel oraz chemikalia.
Również transport kolejowy może być używany do przewozu ładunków drobnicowych oraz gabarytowych. W przypadku drobnicy bardzo dobrym przykładem jest nowa, międzynarodowa linia kolejowa prowadząca z Chin do Polski, która stanowi obecnie bardzo dobrą alternatywę dla innych metod transportowych – lotniczej, morskiej.
Najważniejszym minusem związanym z przewozami koleją jest ograniczona sieć kolejowa na terenie kraju, która łączy tylko największe miasta. To utrudnia dowóz towarów bezpośrednio do klientów, co możliwe jest w przypadku transportu samochodowego. W tym przypadku konieczne jest stosowanie transportu intermodalnego, czyli stosowanie kilku środków transportu, na przykład kolei oraz samochodów. W takim przypadku konieczne jest zatem odpowiednie zaplanowanie przewozu towarów z optymalizacją trasy.
Transport kolejowy jest najbardziej opłacalny w przypadku większych ładunków, a także tych, które dowożone są na dłuższych trasach systematycznie. Zatem taka forma transportu najlepiej sprawdza się wtedy, gdy konieczne jest dostarczenie dużych ilości towarów na dłuższych trasach – średnio powyżej 200 kilometrów, dlatego sprawdza się on również w przypadku transportu międzynarodowego.
Minusem transportu kolejowego jest także jego czas. Podczas gdy w przypadku transportu drogowego usługa być świadczona niemalże od zaraz, transport kolejowy wymaga złożonej organizacji przewozu, a także przeładunku, co przekłada się także na czas związany z dostarczeniem towaru do celu.
Zalety transportu kolejowego:
Wady transportu kolejowego:
Podsumowując, zarówno transport drogowy, jak i transport kolejowy mają określone zalety i wady. W podjęciu odpowiedniej decyzji dotyczącej określonego typu transport może pomóc dobra firma spedycyjna, która zajmuje się organizacją przewozu. Jej pracownicy będą mogli doradzić, jaka metoda transportu będzie najkorzystniejsza dla danych towarów na określonej trasie.