Transport aut z USA – kontener czy roll on-roll off?

Jak Brexit może wpłynąć na branżę transportową w Polsce
Jak Brexit może wpłynąć na branżę transportową w Polsce?
18 stycznia 2020
Transport kontenerowy z Azji - Kubiki czyli metry sześcienne
Transport kontenerowy z Azji. Kubiki, czyli metry sześcienne
8 lutego 2020
Transport aut z USA kontener czy roll on-roll off

Transport aut z USA kontener czy roll on-roll off

Transportowanie samochodów na obszarze Europy odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem specjalnych naczep samochodowych oraz kolejowych. W przypadku dostarczania pojazdów ze Stanów Zjednoczonych, konieczne jest zastosowanie innych środków transportu.

Chociaż samochody wielu marek można bez problemu zakupić w Polsce, to jednak sprowadzanie samochodów z USA stale jest bardzo popularne. Najczęściej do naszego kraju transportowane są samochody używane, powypadkowe, które po naprawach trafiają do ponownej sprzedaży. W mniejszym stopniu importuje się samochody nowe, które nie są dostępne na polskim rynku motoryzacyjnym.

Jako że pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Polską jest znaczna odległość, a dodatkowo kontynenty Ameryki Północnej oraz Europy oddzielone są wodami Oceanu Atlantyckiego, konieczne jest zastosowanie właściwych środków transportu.

Jak transportuje się samochody z USA do Polski? Oto najważniejsze informacje na ten temat!

Transport aut z USA – środki transportu

Do przewozu samochodów z USA do Polski najczęściej stosuje się dwa główne rodzaje środków transportu, co wynika z położenia naszego kraju względem Stanów Zjednoczonych.

Dostawa samochodów odbywa się z wykorzystaniem:

  • transportu morskiego
  • transportu lotniczego

Każda z tych właśnie metod posiada określone zalety oraz wady, dlatego też firma czy osoba, która decyduje się na sprowadzenie pojazdu, musi przeanalizować każdą z tych propozycji, aby podjąć właściwą decyzję.

Transport samochodu statkiem

W większości przypadków transport samochodów ze Stanów Zjednoczonych odbywa się statkiem. Fracht morski jest przede wszystkim najtańszą opcją transportową, a przy tym również nie zabiera on tak dużo czasu, niemniej jednak termin dostawy zależny jest od wybranego portu.

W przypadku transportu odbywającego się ze portów położnych na wschodnim wybrzeżu USA, na przykład z Nowego Jorku, trzeba liczyć się z czasem transportu wynoszącym około 10 dni. Z kolei wtedy, gdy transport będzie miał miejsce z wybrzeża zachodniego, na przykład z Los Angeles, podróż będzie wynosiła około 20 dni.

Oczywiście, należy pamiętać o tym, że są to tylko orientacyjne czasy dostawy, ponieważ w rzeczywistości mogą one przedłużyć się na skutek pojawienia się nieprzewidzianych sytuacji, na przykład warunków pogodowych.

W tym przypadku istnieje możliwość zastosowania dwóch metod transportowych:

  • transportu roll on-roll off
  • transportu kontenerowego

Czym dokładnie wyróżnia się transport kontenerowy oraz transport roll on-roll off w przypadku samochodów przewożonych z USA do Polski?

Transport roll on-roll off

System transportu roll on-roll off, który w skrócie określany jest także jako ro-ro, jest bardzo często stosowany w przypadku transportu morskiego. Stosowane są wówczas specjalne statki dedykowane do takiego transportu. Nazywane są one także rorowcami.

W systemie roll on-roll off samochód po prostu wjeżdża na pokład statku, a następnie zjeżdża z niego. Nie trzeba wówczas stosować dodatkowych kontenerów oraz dźwigów, co powoduje, że załadunek oraz wyładunek takiego towaru jest uproszczony – przebiega szybko, sprawnie.

Roll on-roll offto dodatkowo przystępna cenowo metoda transportu, dlatego też jest ona wybierana tak chętnie.

Warto jednak pamiętać, że ma ona określone minusy. Przede wszystkim transport roll on-roll off nie pozwala na przechowywanie dodatkowego bagażu w samochodzie. Ponadto, nie każdy port jest przystosowany do obsługi takich statków. Warto jednocześnie zaznaczyć, że rorowcem nie można przetransportować wszystkich typów samochodu, na przykład pojazdów dużych jak te kempingowe.

Transport kontenerowy

Druga opcja w transporcie morskim samochodów to transport kontenerowy. W tym przypadku samochód umieszczany jest w dedykowanym kontenerze, który następnie układany jest dźwigiem na statku.

Do transportu kontenerowego samochodów stosowane są dwa rodzaje kontenerów:

  • kontenery 20-stopowe
  • kontenery 40-stopowe

Mniejsze kontenery 20-stopowe przeznaczone są dla pojedynczych samochodów. Wówczas w jednym kontenerze znajduje się jeden samochód. Dzięki temu jest on nie tylko lepiej chroniony, ale również przyspiesza to transport pojazdu – nie jest konieczne prowadzenie dodatkowych prac przeładunkowych.

Z kolei większe kontenery 40-stopowe przeznaczone są do transportu dwóch lub większej liczby samochodów lub innych pojazdów, na przykład motocykli. Taki transport jest bardziej korzystny cenowo, niemniej jednak czas dostawy może się wydłużyć.

Transport samochodu samolotem

Druga opcja w przypadku transportu samochodu ze Stanów Zjednoczonych to samolot. Importowanie samochodów z wykorzystaniem samolotów jest obecnie rzadko praktykowane. Główną przyczyną jest wysoka cena tego typu usługi.

Najważniejszą zaletą transportu pojazdu takim środkiem jest w szczególności czas dostawy. Pojazd może być dostarczony na miejsce już w przeciągu 2-3 dni.

Podsumowując, transport samochodów z USA do Polski może odbywać się dwoma metodami – drogą morską i lotniczą. Zdecydowana większość pojazdów transportowana jest statkami – rorowcami, czyli w systemie roll on-roll off, a także w kontenerach.