Transport ADR przewóz materiałów niebezpiecznych a przepisy
Transport dotyczy także tych towarów, które określane są jako niebezpieczne. W tym przypadku zastosowanie posiada transport określany skrótem ADR. Firmy realizujące takie usługi transportowe muszą wówczas spełniać odpowiednie wymogi związane z przepisami prawa.
Materiały zapalne, trujące, żrące czy zakaźne – wszystkie te ładunki niebezpieczne wymagają szczególnego traktowania. Aby ujednolicić kwestie związane z transportem takich właśnie towarów, stworzono specjalne przepisy, które reguluje tak zwana konwencja ADR.
Aktualnie transport ADR realizowany jest przez wiele firm działających na terenie całego globu, w tym także w Polsce. Czym dokładnie jest transport ADR? Jakie przepisy dokładnie reguluje ten właśnie transport? Kto zajmuje się jego realizacją?
Czym jest transport ADR?
Transportem ADR nazywa się transport ładunków niebezpiecznych, czyli takich, które mogą potencjalnie spowodować niebezpieczeństwo, na przykład ryzyko wybuchu lub skażenia środowiska naturalnego.
Niewłaściwy transport tego typu ładunków mógłby stanowić bardzo duże zagrożenie dla człowieka oraz natury, dlatego też jest on właściwie regulowany.
Transport ADR odbywa się specjalnie przygotowanymi do tego celu samochodami, które muszą być również odpowiednio oznakowane. W organizacji przewozu uczestniczą specjaliści ADR, który posiadają odpowiednią wiedzę w tym właśnie zakresie.
Konwencja ADR
ADR to skrót pochodzący od francuskiego L’ Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, co tłumaczy się jako międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych.
Konwencja ta została podpisana w Genewie 30 września 1957 roku przez 9 państw, do których na przestrzeni kolejnych lat dołączały następnie. Aktualnie obowiązuje ona w 50 krajach.
Jest to dokument, który został stworzony w celu regulacji transportu ładunków niebezpiecznych. Aktualnie jest on podstawą wielu indywidualnych ustaw obowiązujących w krajach europejskich oraz pozaeuropejskich.
Umowa ADR jest systematycznie nowelizowana – zmiany prowadzone są co 2 lata w każdym roku nieparzystym.
Przepisy regulujące transport ADR:
Co zawiera umowa ADR?
Konwencja – umowa ADR składa się z umowy właściwej oraz z załączników A i B, które także wchodzą w skład umowy.
Zawartość umowy ADR:
Jakie ładunki podlegają konwencji ADR?
Dokładny wykaz ładunków niebezpiecznych, które podlegają konwencji ADR, znajduje się w jej załączniku A.
Klasyfikacja ładunków niebezpiecznych według konwencji ADR:
Właściwa klasyfikacja konkretnych materiałów według przepisów konwencji ADR pozwala następnie na dobranie odpowiednich środków ich transportu zgodnie z informacjami zawartymi w załączniku B.
Kto może realizować przewóz ładunków niebezpiecznych?
Ładunki niebezpieczne mogą być przewożone jedynie przez te firmy, które spełniają wymogi konwencji ADR.
Umowa ADR nakłada odpowiednie obowiązki na wszystkich uczestników związanych z obsługą towarów niebezpiecznych, w tym między innymi na nadawcę, załadowcę, pakującego, napełniającego, rozładowcę, kierowcę prowadzącego samochód przewożący towary niebezpieczne.
Dzięki przestrzeganiu przepisów dotyczących ADR ładunki niebezpieczne mogą bez ryzyka dotrzeć do celu.