Czym jest firma transportowa a czym operator logistyczny
Czym jest firma transportowa, a czym operator logistyczny?
8 października 2019
Co robi i ile zarabia technik logistyk
Co robi i ile zarabia technik logistyk?
28 października 2019

Logistyka jako podstawa budowy konkurencyjności firmy

Logistyka jako podstawa budowy konkurencyjności firmy

Logistyka jako podstawa budowy konkurencyjności firmy

Właściwe zarządzanie posiadaną flotą, planowanie oraz optymalizacja tras przewozu, a także opracowywanie sprawnie działających łańcuchów dostaw są podstawą działalności wielu firm wykorzystujących transport. Dzięki prawidłowo prowadzonym działaniom logistycznym firma może zyskać przewagę nad swoją konkurencją!

W dzisiejszym świecie, gdy gospodarka przypomina system naczyń połączonych, logistyka posiada bardzo duże znaczenie. Coraz częściej postrzegana jest ona również jako jeden z filarów, na którym firma może podnosić swoją konkrecyjność.

Czym dokładnie jest logistyka? W jaki sposób może ona budować konkurencyjność firmy? W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą korzystać z optymalnych rozwiązań logistycznych? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym temu tematowi!

Czym jest logistyka?

Pod pojęciem logistyki znajdują się procesy polegające na planowaniu, realizacji oraz na kontroli efektywnego przepływu ładunków i towarzyszących im informacji z jednego punkt do drugiego punktu w celu spełnienia wymagań odbiorcy.

Logistyka nie jest zatem tożsama z transportem, który oznacza sam proces przewozu ładunków. Jest ona szerszą kategorią, które może obejmować różnego rodzaju czynności skupione na zaopatrywaniu odbiorców w odpowiednie ładunki.

W skład działań logistycznych zaliczane są między innymi:

 • prognozowanie popytu
 • kontrolowanie zapasów
 • realizacja zamówień
 • zaopatrzenie
 • pakowanie, co-packing
 • transport
 • magazynowanie
 • optymalizacja tras przejazdu
 • gospodarka odpadami
 • obsługa zwrotów

Logistyka może koncentrować się przy tym zarówno na transporcie wewnętrznym w przedsiębiorstwie, jak również może obejmować współdziałanie firmy z innym partnerami na rynku w ramach łańcucha logistycznego.

Dlaczego logistyka jest tak ważna?

Bardzo często logistyka określana jest jako determinant konkurencyjności firmy. Właściwie zaplanowane działania logistyczne mogą zapewniać firmom kompleksowe wsparcie w dążeniu do jeszcze lepszej pozycji na rynku.

Właściwe zarządzanie logistyką pozwala na pełne wykorzystanie potencjału logistycznego firmy, a tym samym może prowadzić do stworzenia oraz utrzymania jej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Zarządzanie łańcuchem logistycznym może pomóc przedsiębiorstwu w uzyskaniu stałego dostępu do kluczowych towarów, a także w stałym utrzymywaniu właściwych zapasów magazynowych. Jednocześnie może ono zmniejszyć koszty związane z transportem, a także z powiązanymi obszarami, na przykład z magazynowaniem.

Zalety optymalnie działającej logistyki:

 • obniżenie kosztów
 • zwiększenie terminowości dostaw
 • zapobieganie przestojom w firmie
 • łatwiejsze dopasowanie do warunków rynkowych i ekonomicznych
 • poprawa jakości obsługi klienta

Właśnie dlatego tak wiele firm decyduje się obecnie na opracowywanie własnych strategii logistycznych, które pomagają im w podejmowaniu skutecznych działań zmierzających do spełnienia odpowiednich wymagań – własnych oraz klientów docelowych.

Tworzenie strategii logistycznej przedsiębiorstwa

Strategia logistyczna jest ważnym elementem związanym z budową strategii całego przedsiębiorstwa.

W ramach strategii logistycznej firma może wykorzystywać swoje zasoby, zdolności oraz kompetencje logistyczne w celu tworzenia rozwiązań wspierających jej działalność.

Wśród elementów strategii logistycznej znajdują się przede wszystkim:

 • planowanie przepływów ładunków
 • realizowanie zamówień składanych przez klientów
 • obsługa logistyczna
 • zarządzanie posiadanymi zapasami
 • transport ładunków
 • magazynowanie ładunków

 W opracowywaniu strategii logistycznych firmy korzystają z różnego rodzaju podejść, między innymi z orientacji na procesy, na łańcuch dostaw czy też na rynek.

Optymalnie dobrana strategia logistyczna może zatem zapewnić przedsiębiorstwu wsparcie w dążeniu do jeszcze lepszej pozycji rynkowej, a przy tym może zwiększyć przewagę nad konkurencyjnymi przedsiębiorstwami w danym sektorze.

Outsourcing logistyki – kompleksowe wsparcie dla firm

Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z usług logistycznych w modelu outsourcingu. Polega on na wydzieleniu tego działu oraz na zleceniu jego czynności w ręce zewnętrznych ekspertów w tej właśnie dziedzinie.

Outsourcing logistyczny jest kompleksowym, profesjonalnym wsparciem dla przedsiębiorstw, które pragną budować swoją przewagę konkurencyjną na bazie optymalnie działającej logistyki.

Firmy outsourcingowe mogą zaoferować wówczas kompleksowe wsparcie dotyczące optymalizacji transportu, spedycji i logistyki, które pozwalają na opracowanie odpowiedniego łańcucha dostaw, jego wdrożenie oraz kontrolowanie.

W celu efektywnej realizacji powyższych czynności firmy logistyczne wykorzystują również odpowiednie systemy informatyczne, które uławiają opracowywanie najlepszych strategii informatycznych oraz podejmowanie kluczowych decyzji.

Podsumowując, logistyka może być jednym z filarów, na bazie którego firma buduje swoją przewagę konkurencyjną. Sprawnie działający transport, który jest zawsze terminowy oraz odpowiada potrzebom własnym i potrzebom klientów, może być nieocenionym wsparciem w działalności w wielu branżach.