Kobieta – kierowca ciężarówki

Co zrobić gdy widzimy wypadek cysterny z niewiadomym ładunkiem
Co zrobić, gdy widzimy wypadek cysterny z niewiadomym ładunkiem?
28 marca 2020
Życie zawodowych kierowców w czasach epidemii
Życie zawodowych kierowców w czasach epidemii
18 kwietnia 2020
Kobieta kierowca ciężarówki

Kobieta kierowca ciężarówki

Kierowcy ciężarówek kojarzeni są przede wszystkim jako mężczyźni. Warto jednak wskazać, że na karierę za kierownicą decyduje się dzisiaj coraz więcej kobiet. Jak wygląda praca kobiety – kierowcy ciężarówki?

Kobiety pracujące jako kierowcy ciężarówek nie są powszechnym widokiem. Jest ich jednak coraz więcej. Zrywają dzięki temu ze stereotypem kierowcy, którym koniecznie musi być mężczyzna.

Takie „truck girls” można spotkać dzisiaj również w Polsce. Niektóre z nich stały się także bohaterkami wielu reportaży oraz programów telewizyjnych, które przybliżają pracę kobiety za kółkiem dużego samochodu ciężarowego.

Na czym dokładnie polega taka właśnie praca? Czy kobiety w jakikolwiek sposób różnią się wtedy od mężczyzn? Jak można zacząć pracę jako kobieta kierująca tirem? Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu poświęconego temu tematowi!

Kobieta może być dobrym kierowcą ciężarówki

Panuje powszechne przekonanie, że kobiety nie są zbyt dobrymi kierowcami. Wprawdzie wiele z nich jeździ inaczej niż mężczyźni, przede wszystkim znacznie spokojniej, to jednak wcale nie oznacza to, że nie mogą być one dobrymi kierowcami zawodowymi.

Praca za kierownicą samochodu ciężarowego jest szansą na atrakcyjny zarobek. Średnio kierowcy zarabiają około 6-7 tysięcy złotych, niemniej jednak pensja zależna jest od wielu czynników, w tym między innymi od przyjmowanych tras oraz od czasu pracy.

W zawodzie kierowcy ważne są przede wszystkim umiejętności kierowania pojazdem, ale również istotne są odpowiednie predyspozycje psychiczne – odporność na stres, umiejętność szybkiego podejmowana decyzji, dobra organizacja czasu, determinacja. Także istotna jest kondycja fizyczna, ponieważ może pojawić się konieczność prowadzenia prac załadunkowych oraz rozładunkowych transportowanego towaru.

Takie właśnie wymagania mogą spełnić nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Taka praca co prawda nie pasuje do stereotypowego wizerunku opiekunki domowego ogniska, ale jednak decyduje się na nią coraz więcej kobiet, które poszukują w niej poczucia wolności, spełnienia swoich aspiracji, wyjątkowej przygody.

Jak dokładnie odbywa się praca kobiet kierujących tirami? Czy różni się ona od pracy mężczyzn?

Codzienna praca kobiety – kierowcy ciężarówki

Obowiązki kobiet oraz mężczyzn pracujących jako kierowcy tirów są takie same. Głównym zadaniem jest wówczas dostarczenie ładunku do celu. Przewozy mogą być realizowane zarówno krajowo, jak i międzynarodowo. Te prowadzące w najdalsze zakątki mogą trwać nawet powyżej 2 tygodni.

Transport towarów jest wymagającym zadaniem, które składa się nie tylko z samego prowadzenia samochodu. Dodatkowo, ma barkach kierowcy znajdują się także inne obowiązki.

Praca kierowcy polega głównie na dojazdach, lecz także konieczne może być powadzenie innych czynności, na przykład:

  • przygotowanie ładunków do wyjazdu
  • załadunek towarów na samochód
  • rozładunek towarów w wyznaczonym miejscu
  • wypełnianie właściwych dokumentów

Kierowca powinien jednocześnie stale pamiętać o przestrzeganiu przepisów czasu pracy, czyli sprawdzaniu wskazań na tachografie. Jazda nie może odbywać się dłużej niż przewiduje prawo.

W przypadku długich tras mogą pojawić się problemy z wyborem odpowiedniego miejsca do noclegu, jedzenia. Co prawda nowoczesne tiry posiadają odpowiednie zaplecze przeznaczone do wypoczynku, niemniej jednak i tak konieczne jest znalezienie właściwego parkingu, co niekiedy może być bardzo czasochłonne.

Czynności codziennego życia mogą być przy tym zarówno tak samo wymagające dla kobiet, jak również dla mężczyzn. W zawodzie kierowcy ważne jest zatem wypracowanie odpowiednich zasad, aby praca odbywała się w komfortowych warunkach.

Wszystko zatem jest kwestią przyzwyczajenia oraz odpowiedniego przygotowania. Jak przekonują kobiety pracujące za kierownicą, taka praca wcale nie musi oznaczać problemów z utrzymaniem zdrowej diety oraz z codzienną higieną.

Jak rozpocząć pracę jako kobieta – kierowca ciężarówki?

Każda kobieta ma szansę na to, aby rozpocząć swoją karierę za kierownicą ciężarówki. Wprawdzie takich kierowców nadal jest dość mało i częstym problemem są stereotypy związane z kierowcą tira, to jednak coraz więcej firm przewozowych przekonuje się do tego, że również płeć piękna może bardzo dobrze radzić sobie w tej profesji.

Podstawą do rozpoczęcia pracy w zawodzie jest zdobycie odpowiednich uprawnień, czyli prawa jazdy pozwalającego na prowadzenie samochodów ciężarowych.

Zanim jednak firma transportowa pozwoli nowemu kierowcy na samodzielne przejechanie danej trasy, konieczne jest odbycie praktyki. Najczęściej polega ona na jeżdżeniu z drugim kierowcą i zamienianiu go wtedy, gdy jest to konieczne. Dopiero po takich przygotowaniach kierowca, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, będą mogli rozpocząć pracę za kierownicą w pełnym zakresie.

Reasumując, kierowcą ciężarówki może być dzisiaj nie tylko mężczyzna. Coraz częściej za kierownicą tirów zasiadają również kobiety, które dorównują drugiej płci pod względem swoich umiejętności. Także taka praca może dawać mnóstwo satysfakcji!