Transport kolejowy vs drogowy co i kiedy jest bardziej opłacalne
Transport kolejowy vs. drogowy – co i kiedy jest bardziej opłacalne?
8 czerwca 2019
Co grozi za fałszowanie tachografu
Co grozi za fałszowanie tachografu?
28 czerwca 2019
Jaki wybrać transport towaru z Chin

Jaki wybrać transport towaru z Chin

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na sprowadzanie towarów z Chin. Asortyment chińskich towarów jest bardzo szeroki, posiadają one przystępne ceny, a także często są niedostępne na rodzimych rynkach. To powoduje, że są one tak często importowane również do Polski. Jakie metody transportowe sprawdzają się wtedy najlepiej?

Chiny są jednym z największych producentów na świecie. To tam powstaje niemalże wszystko – od części do maszyn oraz części samochodowych, poprzez zabawki dla dzieci, a skończywszy na odzieży oraz obuwiu.

Zapotrzebowanie na chińskie towary stale jest bardzo wysokie. Na ich import decydują się dzisiaj zarówno nowe, mniejsze przedsiębiorstwa, jak również te, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku.

Aby jednak towar z Chin dotarł do adresata bez problemów, konieczne jest wybranie odpowiedniej metody transportu. Aktualnie do dyspozycji są trzy opcje – transport morski, kolejowy oraz lotniczy. Jak wybrać najlepszy transport ładunków z Chin?

Metody transportu z Chin

Znaczna odległość pomiędzy Chinami a Europą, w tym także Polską, powoduje, że wybór właściwej metody transportu ma szczególne znaczenie dla opłacalności transakcji handlowych, a także dla czasu dostawy towarów.

Spedytorzy mogą zaoferować w tym zakresie trzy główne metody transportu:

  • transport morski
  • transport kolejowy
  • transport lotniczy

Każda z tych metod transportowych posiada zarówno określone zalety, jak i wady, które należy uwzględnić przy wyborze najlepszej metody przewozu towarów.

Transport morski

Kiedyś transport morski był główną metodą transportową dla towarów z Chin. Jest on używany również dzisiaj. To szeroko rozpowszechniona, popularna metoda transportu międzynarodowego, która posiada wiele zalet, lecz też posiad swoje wady.

Główną korzyścią wynikającą z wyboru transportu morskiego jest jego niska cena. W tym przypadku możliwe jest maksymalne zredukowanie kosztów przewozu, w tym zarówno niewielkich ładunków drobnicowych, jak również transportu gabarytów.

Towary transportowane drogą morską są najczęściej umieszczane w kontenerach. Firma zamawiająca towary w Chinach może zarówno zamawiać całe kontenery towarów, jak również może wybierać mniejsze ładunki – wtedy przestrzeń w kontenerze dzielona jest z innymi importerami towarów z danego regionu.

W tym przypadku stosowane są dwie główne metody przewozu:

  • LCL (less than container load) – dla mniejszych ilości towarów
  • FCL (full container load) – dla większych towarów

Głównym minusem transportu morskiego jest czas oczekiwania na dostawę. W zależności od obranej drogi oraz formalności całkowity czas transportu wynosi najczęściej od 4 do 6 tygodni. Czas ten może także ulec wydłużeniu, na przykład przy pojawieniu się zakłóceń pogodowych, nadmiernego zatłoczenia portu.

Transport kolejowy

Aktualnie transport kolejowy towarów z Chin rośnie w siłę. To wszystko za sprawą uruchomianego niedawno tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. To lądowy szlak kolejowy, który prowadzi z różnych chińskich miejscowości przez Kazachstan, Rosję, Ukrainę, a następnie do Polski – węzły logistyczne znajdują się w miejscowościach Gdańsk, Sławków.

Transport kolejowy pozwala na znaczne przyspieszenie czasu realizacji przewozu, a przy tym umożliwia zachowanie jego niskich kosztów.

W listopadzie 2019 roku pociąg z chińskiego miasta Xi’an dojechał do terminala znajdującego się w Gdańsku w ciągu jedynie 10 dni. Z kolei w grudniu pociąg z Xi’an do Sławkowa dojechał w ciągu 12 dni.

W tym przypadku towary także umieszczane są w odpowiednich kontenerach w opisanych powyżej modelach LCL i FCL i transportowane są wprost z Chin aż do Polski.

Aktualnie transport kolejowy z Chin jest najbardziej obiecującą metodą transportu dla polskich przedsiębiorców. Krótki czas dowozu oraz niskie koszty powodują, że plasuje się on na wysokiej pozycji w porównaniu z innymi metodami.

Transport lotniczy

Towary z Chin do Polski mogą być również transportowane drogą lotniczą. To najszybsza metoda transportu, ponieważ towary mogą być dostarczone do miejsca docelowego już w ciągu 5-10 dni, niemniej jednak jest to najdroższa metoda transportowa, co powoduje, że jest ona wybierana stosunkowo rzadko.

Najczęściej transport lotniczy z Chin wybierany jest w przypadku towarów przedstawiających większą wartość, na przykład elektroniki, biżuterii. Również posiada on zastosowanie wtedy, gdy konieczne jest dowiezienie produktów w krótkim czasie, na przykład artykułów spożywczych czy produktów wymaganych bezzwłocznie.

Transport najczęściej realizują firmy kurierskie, które dysponują odpowiednim zapleczem pozwalającym na kompleksową realizację prac transportowych na trasie z Chin do Polski.

Podsumowując, wybór odpowiedniej metody transportu towarów z Chin powinien bazować przede wszystkim na indywidualnych oczekiwaniach i potrzebach zamawiającego. W sytuacji, gdy liczy się najniższa cena, a czas dostarczenia towaru schodzi na dalszy plan, najlepszy będzie transport morski. Gdy ważna jest szybkość, wówczas warto zdecydować się na transport lotniczy. Pomiędzy tymi dwoma metodami plasuje się transport kolejowy, który wyróżnia się przystępnymi cenami i stosunkowo krótkim czasem dostawy.