Jak kontrolować czas dostawy towaru

Tarcza dla transportu
Tarcza dla transportu
8 czerwca 2020
Zielona energia na drogach, czyli co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych
Zielona energia na drogach, czyli co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych
28 czerwca 2020

Jak kontrolować czas dostawy towaru

Jak kontrolować czas dostawy towaru

Jak kontrolować czas dostawy towaru

Powiedzenie „czas to pieniądz” zyskuje szczególne znaczenie w przypadku transportu i logistyki. W niektórych branżach, np. motoryzacyjnych, opóźnienia w dostawach generują olbrzymie koszty.

Dlatego tak wielkie znaczenie ma właściwe oszacowanie rzeczywistego czasu dojazdu kierowcy. Poznaj na naszym blogu sposoby jego ustalenia.

Na dotarcie kierowcy z towarem na czas do fabryki lub centrum dystrybucyjnego wpływa wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas szacowania czasu dostawy. Zaliczymy do nich przede wszystkim profil pojazdu. Ciągniki siodłowe z naczepą osiągają niższą prędkość niż mniejsze samochody ciężarowe lub busy. Na tempo jazdy wszystkich użytkowników wpływa natomiast w równym stopniu bieżąca sytuacja drogowa związana z warunkami atmosferycznymi, kolizjami, zatorami spowodowanymi np. pracami ekip remontowych. Logistycy muszą też sprawdzać zakazy ruchu obowiązujące w danych przedziałach godzinowych lub w dniach świątecznych. Kalendarz wolnych od pracy dni różni się nie tylko na terenie poszczególnych krajów, ale nawet regionów, jak np. w przypadku niemieckich landów. Do obliczenia rzeczywistego terminu zrealizowania przesyłki potrzebna jest także informacja o dostępnym czasie pracy kierowcy i przewidzianych przerwach w jej trakcie na obowiązkowy odpoczynek lub zatankowanie auta. Z pomocą logistykom przychodzą nowe programy, które na podstawie wymienionych parametrów, podają automatycznie tzw. ETA – czyli szacowany czas dojazdu (estimated time of arrival).

ETA w transporcie morskim

Termin ETA na początku był używany przede wszystkim w transporcie morskim. Statki z azjatyckich czy amerykańskich portów płyną do Europy kilka tygodni. Informacja o terminie ich dotarcia ma duże znaczenie dla kupujących, którzy muszą terminowo odebrać kontener z portu. Za jego przetrzymywanie pobierane są bowiem wysokie opłaty.

Obecnie jednak także w transporcie drogowym logistycy nieustannie kontrolują rzeczywisty termin przybycia auta do punktu docelowego. Jeśli nie mają odpowiednich mechanizmów, muszą wykonać wiele zadań manualnie, aby taką informację uzyskać. Dużym usprawnieniem są więc dla nich programy, które same przetwarzają dane dotyczące drogi pojazdu.

Niezastąpiona wiedza z systemu

Logistyk, zamiast korzystać np. z internetowej mapy może sprawdzić w systemie dystans, jaki ma do pokonania kierowca. System analizuje bowiem dane automatycznie na podstawie sytuację na drodze i czas pracy kierowcy. W ten sposób prognozuje termin dojazdu. Dzięki temu nie potrzeba kontaktować się z prowadzącym pojazd w czasie jazdy, aby dowiedzieć się, kiedy będzie na miejscu. Nowoczesne oprogramowania odciążają także samych kierowców. Nie muszą oni informować przełożonego lub spedytora np. o nieprzewidzianych utrudnieniach na drodze. Program automatycznie alarmuje o opóźnieniach np. przez zmianę paska przy monitorowanym aucie na żółty lub czerwony. Poza tym wysyła także informację klientowi o prognozowanym terminie dotarcia jego towaru. Dzięki temu odbiorca nie musi wysyłać e- maila lub wykonywać telefonu do przewoźnika, by dowiedzieć się o statusie swojej dostawy. Jeśli spedytor zarządza wielką flotą pojazdów, narzędzia informatyczne są dla niego znaczącą pomocą. Wystarczy, że spojrzy na listę monitorowanych aut i będzie od razu wiedział, dla których dostaw zagrożona jest terminowa realizacja. Może więc koordynować o wiele większą liczbę załadunków w ciągu dnia.

Atuty informatyzacji transportu

Narzędzia informatyczne, do których zaliczają się systemy do określenia ETA, stają się niezbędne dla przedsiębiorstw transportowych. W tej branży bardzo ważne jest zdobycia zaufania klientów dzięki podawaniu aktualnych, sprawdzonych informacji. Inwestycje w oprogramowanie opłacają się, ponieważ usprawniają pracę spedytorów przez wyeliminowanie podwójnych zadań i automatyzują czynności powtarzane regularnie. Ograniczają też ryzyko błędów, które łatwo popełnić pracując w dużym napięciu i stresie.