Jak importować towary z Chin do 100 kilogramów?

Czy kary umowne za opóźnienie w transporcie są dozwolone
Czy kary umowne za opóźnienie w transporcie są dozwolone?
8 listopada 2019
Trendy w logistyce i supply chain 2020
Trendy w logistyce i supply chain 2020
28 listopada 2019
Jak importować towary z Chin do 100 kilogramów

Jak importować towary z Chin do 100 kilogramów

Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na importowanie towarów z Chin. Import dotyczy jednak nie tylko całych kontenerów towarów, lecz często także drobnicy. Jak najczęściej importuje się towary z Chin, które ważą mniej niż 100 kg?

Chińskie towary cieszą się dużym zainteresowaniem wśród firm na całym świecie. Często wybierają je także przedsiębiorcy z Polski. Towary te mogą być niezbędne do prowadzenia określonych prac, lecz także są one przeznaczane do dalszego odsprzedania klientom docelowym.

Dzisiaj, gdy żyjemy w tak zwanej globalnej wiosce, importowanie towarów z odległych krajów świata, w tym także z Chin, nie jest już skomplikowaną, ryzykowną procedurą. Importerzy mogą zawierać transakcje znacznie łatwiej niż kiedyś, korzystając przy tym z pomocy doświadczonych firm logistycznych lub też przystępując do importu we własnym zakresie.

Gdy transport ma obejmować mniejszą ilość towarów ważących do około 100 kg, w takim przypadku kluczowe jest wybranie takiej metody transportu, która będzie mogła zagwarantować jak najniższe koszty. Co wybrać?

Metody transportu towarów z Chin

Znaczna odległość pomiędzy Polską a Chinami wcale nie musi oznaczać bardzo wysokich kosztów związanych z doręczeniem ładunków. Dzisiaj przedsiębiorcy decydujący się na import posiadają do dyspozycji rozbudowane rozwiązania w dziedzinie logistyki.

Towary importowane z Chin mogą być transportowane z wykorzystaniem różnego rodzaju środków transportu. Środki te wybierane są przede wszystkim na podstawie wielkości i ciężaru ładunku oraz oczekiwanego czasu jego dostawy.

Główne metody transportu z Chin to:

  • transport morski
  • transport kolejowy
  • transport lotniczy

Jakie metody transportowe będą mogły zagwarantować optymalne parametry przy ładunkach o niższych ciężarach do 100 kg?

Transport morski

Fracht morski przeznaczony jest przede wszystkim dla tych ładunków, które nie muszą przyjść do celu w krótkim terminie. Najszybsze czasy dostawy towarów z Chin drogą morską to około 30 dni, a w określonych przypadkach, na przykład przy dużym obłożeniu portów, mogą wydłużyć się o jeszcze kilka kolejnych tygodni.

Zaletą frachtu morskiego jest z kolei jego przystępna cena. Dotyczy to zarówno towarów przewożonych w większych ilościach, jak również drobnicy.

Towary mające ciężar do 100 kg najczęściej zaliczane są do drobnicy, czyli nie zajmują one całego kontenera transportowego. Ładunki te określane są wtedy jako LCL, czyli less than container load.

W takich przypadkach drobnica jest umieszczana wraz z towarami innych klientów w jednym kontenerze. Koszty frachtu przeliczane są wówczas w zależności od objętości albo wagi ładunku.

Warto przy tym zaznaczyć, że czas dostawy drobnicy może być wydłużony w stosunku do transportu całych kontenerów (FCL) do jednego klienta. Wynika to z faktu, że po drodze ładunki drobnicowe LCL mogą być także przeładowywane. Zwykle czas transportu może wydłużyć się o 1-2 tygodnie.

Transport kolejowy

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także transport kolejowy z chin, który realizowany jest zarówno w formule FCL, jak również LCL, czyli dla drobnicy.

Aktualnie transport kolejowy pomiędzy Chinami a Polską rośnie w siłę. Jest to przede wszystkim związane z powstaniem tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli linii kolejowej, która przebiega bezpośrednio z Chin aż do Polski – terminale rozładunkowe znajdują się w Sławkowie na Śląsku oraz w Gdańsku.

Główną zaletą transportu kolejowego jest jego przystępna cena oraz przy tym znaczne skrócenie czasu dostawy w porównaniu z transportem towarów drogą morską.

Wśród głównych zalet transportu kolejowego z Chin, poza krótkim czasem i niższymi kosztami, znajdują się również mniejsze opróżnienia, większe bezpieczeństwo ładunków, a także większa elastyczność poprzez możliwość dowożenia towarów na różne terminale kolejowe.

Transport kolejowy bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku drobnicy. Ładunki w tym przypadku dowożone są terminowo – dostarczane są nawet w przeciągu około 2 tygodni bezpośrednio do klienta. To właśnie skrócony czas oraz przystępne ceny powodują, że importerzy niewielkich ładunków do 100 kg coraz częściej decydują się na taką metodę transportową.

Transport lotniczy

W kontekście transportu z Chin warto również wspomnieć o transporcie lotniczym, który jest dedykowany przede wszystkim dla tych klientów, którym zależy na skróceniu czasu dostawy. W tym przypadku może on wynosić około tygodnia.

Transport lotniczy jest najdroższym z zaprezentowanych metod przewozu, dlatego też wybierany jest on jedynie dla towarów, dla których istotny jest skrócony czas dostawy, na przykład dla produktów spożywczych, elektroniki, biżuterii.

W przypadku drobnicy najkorzystniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firm kurierskich, które regularnie kursują pomiędzy Chinami a Europą. Wówczas dostawa towarów może odbywać się również w systemie door-to-door, czyli paczka zostanie bezpośrednio dostarczona do klienta. Nie trzeba również martwić się kwestiami celnymi – firmy kurierskie zajmą się odpowiednimi formalnościami.