Giełdy transportowe – korzyści i zagrożenia

Kabotaż co to jest
Kabotaż – co to jest?
18 lipca 2019
Przepisy drogowe jazda na suwak oraz korytarz życia
Przepisy drogowe – jazda na suwak oraz korytarz życia
8 sierpnia 2019
Giełdy transportowe korzyści i zagrożenia

Giełdy transportowe korzyści i zagrożenia

Giełdy transportowe ułatwiają przedsiębiorstwom transportowym prowadzenie swoich usług. Z drugiej jednak strony posiadają one określone wady. Jakie są najważniejsze korzyści i zagrożenia związane z giełdami transportowymi?

Praca firm transportowych i spedycyjnych polega przede wszystkim na zbieraniu i realizowaniu zleceń klientów zamawiających przewóz towarów. W przeszłości poszukiwanie nowych klientów polegało głównie na poleceniach. Teraz przedsiębiorcy działający w tej właśnie branży posiadają do dyspozycji także inne rozwiązania pozwalające im na łatwiejsze dotarcie do potencjalnych klientów.

Aktualnie wiele firm realizujących transport korzysta z giełd transportowych. Czym dokładnie są giełdy transportowe? Jakie posiadają one zastosowanie? Jakie są główne zalety i wady korzystania z takich giełd? Zapraszamy do sprawdzenia!

Czym jest giełda transportowa?

Giełdami transportowymi nazywa się specjalne platformy wymiany informacji, z których korzystają przewoźnicy i przedsiębiorcy spedycyjni. Aktualnie są to specjalne serwisy internetowe, które przeznaczone są dla powyższych podmiotów.

Za pomocą giełd transportowych przedsiębiorcy mogą łatwiej komunikować się pomiędzy sobą, poszukiwać i zlecać usługi, a także mogą bezpośrednio zawierać transakcje. Schemat działania giełd przypomina licytacje przetargowe.

Dzięki giełdom transportowym można:

  • wyszukać firmy do przewozu ładunków na danych trasach
  • znaleźć pojazdy realizujące transport na konkretnych trasach
  • kontaktować się z partnerami biznesowymi
  • zawierać umowy na usługi transportowe

Giełdy transportowe działają w internecie w czasie rzeczywistym. Część z nich funkcjonuje w przeglądarkach internetowych – nie wymagają one instalowania dodatkowego oprogramowania. Niektóre z kolei będą wymagały instalacji programu.

Aktualnie z giełd transportowych korzysta wielu przedsiębiorców. Wybrane giełdy są darmowe, inne wymagają wnoszenia opłat. Najczęściej koszty korzystania z giełdy transportowej opłacane są w formie abonamentu zapewniającego czasowy dostęp do platformy. Większość giełd transportowych pozwala na darmowe przetestowanie swoich funkcjonalności przez wskazany okres, najczęściej 1 miesiąca.

Na polskim rynku działa obecnie kilka różnych giełd transportowych. Przedsiębiorcy często uczestniczą w każdej z nich, co pozwala na łatwiejsze dotarcie do atrakcyjnych zleceń oaz kontrahentów.

Jakie są główne zalety korzystania z takich platform?

Zalety korzystania z giełd transportowych

Giełdy transportowe to korzyści zarówno dla przewoźników, jak również dla spedytorów, którzy zlecają przewozy ładunków.

Przewoźnicy korzystający z giełd transportowych mogą w dowolnym momencie poszukać dodatkowych ładunków, aby wypełnić swoje samochody. Z kolei spedytorzy mają wówczas szansę na znalezienie odpowiednich pojazdów, które będą mogły pomóc im w dostarczeniu właściwych towarów na dane miejsce.

Warto przy tym wskazać, że giełdy transportowe sprawdzają się zarówno w przypadku pojedynczych zleceń, jak również pomagają one w nawiązywaniu długofalowych relacji z kontrahentami.

Najważniejsze korzyści wynikające z korzystania z giełd transportowych:

  • redukcja pustych przewozów – puste przewozy na określonych trasach mogą generować straty dla firmy przewozowej, dlatego też znalezienie zainteresowanych transportem może podwyższyć zyski
  • pełne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej – firma może całkowicie wypełnić przestrzeń załadunkową w swoich samochodach na różnych trasach – do celu oraz na trasach powrotnych
  • doładunek – możliwość dodania ładunków do tych, które znajdują się już w samochodzie
  • optymalizacja tras – dojazd do miejsca najlepszymi trasami, które są najbardziej opłacalne, najkrótsze i najszybsze
  • pozyskiwanie dodatkowych zleceń – możliwe jest znalezienie wielu nowych kontrahentów do realizacji usług transportowych

Wobec tego korzystanie z giełd transportowych pomaga firmom w zmniejszeniu kosztów związanych z prowadzaniem usług, a także daje szansę na atrakcyjny zarobek.

Warto jednocześnie wskazać, że nowoczesne giełdy transportowe udostępniają przedsiębiorcom szeroką gamę korzystnych narzędzi, na przykład kalkulatory wyliczające trasy, kalkulatory kosztów umożliwiające ocenę opłacalności operacji.

Wady korzystania z giełd transportowych

Czy giełdy transportowe mają zatem jakieś wady? Warto przede wszystkim pamiętać tym, że na giełdach uczestniczy niekiedy po kilka czy kilkadziesiąt tysięcy podmiotów z różnych krajów, dlatego też powodują one dużą konkurencyjność.

Ze względu na większą liczbę podmiotów na giełdach transportowych wiele firm obniża także koszty swoich usług, co może prowadzić do obniżenia zysków.

Dodatkowo, pojawia się ryzyko, że firma, z którą zawarta zostanie umowa, może okazać się niewypłacalna. Giełdy stosują różne systemy ocen swoich uczestników, co pozwala na wyselekcjonowanie godnych zaufania kontrahentów.

Reasumując, giełdy transportowe to dla przedsiębiorców zajmujących się transportem oraz spedycją towarów znaczne ułatwienie w pozyskiwaniu nowych zleceń oraz partnerów biznesowych. To wspomaga firmy w dążeniu do większych zysków!