Czas pracy kierowcy ciężarówki
Czas pracy kierowców ciężarówek jest regulowany przepisami prawa. Jak długo kierowca może wykonywać swoją pracę? Kiedy musi odpocząć? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami w tym zakresie!
Kierowca samochodu ciężarowego musi pamiętać o tym, żeby przestrzegać wymogów czasu pracy. Ma to szczególne znaczenie w tym właśnie zawodzie, ponieważ prowadzenie samochodu jest czynnością wymagającą odpowiedniego skupienia.
Kierowca, który nie wypoczął, ale pracował non-stop, jest w wyższym stopniu narażony na popełnianie błędów, które mogą prowadzić do poważnych wypadków drogowych. Właśnie dlatego samochody ciężarowe wyposażane są także w odpowiednie urządzenia – tachografy, które mają na celu rejestrowanie czasu pracy kierowcy.
Jakie dokumenty regulują czas pracy kierowców samochodów ciężarowych? Jakie są obowiązujące terminy czasu pracy kierowców tych pojazdów? Sprawdź razem z nami!
Dokumenty regulujące czas pracy kierowców
Czas pracy kierowców regulowany jest zarówno przez przepisy krajowe, jak również międzynarodowe – unijne.
Najważniejszymi dokumentami w tym zakresie są:
Czas pracy i odpoczynku kierowcy – dzienny i tygodniowy
Powyższe dokumenty odnoszą się zarówno do czasu pracy, jak również do odpoczynku pracy kierowcy samochodu ciężarowego. Ujmują one czas pracy w stosunku dziennym oraz tygodniowym.
Kierowcy zobowiązani są do przestrzegania czasu pracy i odpoczynku – w przeciwnym przypadku mogą narazić się na kary nakładane przez odpowiednie służby.
W związku z powyższym przepisy określają:
Jakie są zatem normy czasu pracy oraz odpoczynku kierowców prowadzących samochody ciężarowe?
Dzienny czas pracy kierowcy
Kierowca nie może przekroczyć dziennego czasu prowadzenia pojazdu wynoszącego 9 godzin.
Przepisy dopuszczają jednocześnie, że 2 razy w ciągu tygodniu może on przedłużyć czas pracy do 10 godzin.
Kierowca ma obowiązek zrobić przerwę wynoszącą 45 minut po 4,5 godzinach jazdy. Może on przy tym rozłożyć czas przerwy na 15 minut i 30 minut, czyli na dwie przerwy.
Przykładowo, kierowca może jechać przez 1 godzinę, wypocząć 15 minut, następnie jechać 3,5 godziny, zrobić przerwę 30 minut i następnie jechać 4,5 godziny.
Tygodniowy czas pracy kierowcy – prowadzenia pojazdu
Tygodniowy wymiar czasu pracy kierowcy nie może przekraczać 56 godzin łącznie.
Jednocześnie przepisy wskazują, że w 2 następujących po sobie tygodniach wynieść może on maksymalnie 90 godzin.
Dobowy – dzienny czas odpoczynku kierowcy
Podczas 24 godzin od momentu rozpoczęcia jazdy kierowcy przysługuje 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku. Wypoczynek ten może być podzielony na dwie części, które trwają po 3 godziny oraz po 9 godzin.
Przepisy dopuszczają również skrócony dobowy czas odpoczynku, który wynosi 9 godzin. Kierowca może skorzystać z niego 3 razy pomiędzy dwoma tygodniowymi terminami wypoczynku.
Tygodniowy czas odpoczynku kierowcy
Po 6 cyklach dobowego wypoczynku kierowca musi skorzystać z wypoczynku tygodniowego wynoszącego co najmniej 45 godzin.
Podczas dwóch kolejnych tygodni wypoczynku drugi z tych tygodni może zostać skrócony do minimum 24 godzin. W tym przypadku konieczne jest jednorazowe wykorzystanie wypoczynku przed trzecim tygodniem następującym po konkretnym tygodniu.
Czas pracy w tandemie – dla załogi dwuosobowej
Kierowcy mogą pracować także w tandemie, czyli jako załoga dwuosobowa. W tym przypadku cykl pracy powinien trwać 30 godzin.
W trakcie 30 godzin każdy z kierowców może prowadzić po 9 godzin albo też może on 2 razy w tygodniu pracować po 10 godzin z 9 godzinami odpoczynku.
Cykl pracy 24-godzinny
Kierowca może także pracować w cyklu 24-godzinnym. W tym przypadku czas pracy może być rozdzielany na różne sposoby, na przykład:
Wobec tego każdy kierowca, a także każda osoba organizująca pracę kierowców w firmach przewozowych musi pamiętać o przestrzeganiu wymogów czasu pracy.
Więcej dokładnych informacji dotyczących czasu pracy i wypoczynku kierowców ciężarówki można znaleźć w przepisach.